Azerbaycan Cumhuriyeti Başkonsolosluğu

Azerbaycan Kars Konsolosluğu adres ve telefon

Fevziçakmak,Ordu Cad. No:936000 Kars Merkez / Kars

Telefon: (0474) 223 13 61

Kars Azerbaycan  Başkonsolosluk Görevi Nedir?

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı adına Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Devleti arasında ikili siyasi, ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek; Türk kuruluşları ile Azeri kuruluşlar arasında bağlantı kurmak; Türkiye’de yaşayan Azeri vatandaşların çıkarlarını korumak ve himaye etmek için Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu üzerine düşen tüm sorumluluk alanlarında yetkisini kullanarak koordinasyonu sağlamaktadır.

Azerbaycan Kars Başkonsolosluk Görev Bölgesi Nereleridir?

Ardahan, Ağrı, Artvin, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile T.C. İkamet İzni sahibi 3. ülke vatandaşları, Azerbaycan vize işlemleri ve Azerbaycan konsolosluk işlemleri için Azerbaycan Başkonsolosluğu Kars'a başvuru yapmalıdırlar.

Kars Azeri Başkonsolosluk  Çalışma Saatleri Ne Zaman?

Hafta içi hergün Saat: 09:00-18:00 arası konsolosluk hizmeti vermektedir.

Kars Azerbaycan Konsolosluğu 2021 Resmi Tatil Günleri Ne Zamandır?

Azerbaycan Kars Büyükelçiliği, Azerbaycan Devleti'nin 2021 yılı resmi tatilleri haricinde  Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2021 yılı resmi tatillerinde de hizmet verememektedir. Azerbaycan vizesi için başvuruda bulunmak veya Azerbaycan konsolosluk işlemleri için müracat yapmak isteyen kişilerin bu tarihlere göre seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelerine dikkat etmelidirler. Haftanın Cumartesi ve Pazar günleri, bunun yanı sıra Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma Yasasına göre iş günleri sayılmayan resmi bayram ve hüzün günleri vatandaşların başvuruları alınmıyor.

Yeni Yıl

1 Ocak

Şehitleri Anma Günü

20 Ocak

Dünya Kadınlar Günü

8 Mart

Nevruz

20-21 Mart

Silahlı Kuvvetler Bayramı

9 Ekim

Milli Kalkınma Bayramı

18 Ekim

Milli Uyanış Bayramı

17 Kasım

Dünya Azerbaycanlıları Dayanışma Günü

31 Aralık

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu Vize Başvuru Türü Nedir?

Azerbaycan Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen kişiler, ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatin amacına göre;kısa süreli Azerbaycan Ticari Vizesi, Azerbaycan Turistik Vize, Azerbaycan Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize, Azerbaycan Aile Ziyareti Vizesi ve Azerbaycan  Öğrenci Vizesi için  Azerbaycan Kars Konsolosluğuna vize başvurusu gerçekleştirmelidirler.

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Azerbaycan Vize Başvuru Formu Türkçe olarak doldurulmalıdır. Azerbaycan Vize Başvuru Formu eksiksiz ve doğru olarak cevaplanması sırasında gerçekleştirilecek seyahate uygun kategorideki vize başvurusu için gerekli olan evraklarla beyan edilen bilgilerin, formdaki verilen yanıtları destekleme şartı yerine getirmelidir. Azerbaycan vize başvuru formu okunaklı, büyük harflerle ve tükenmez kalemle doldurulup imzalanarak, işlem sonlandırılmalıdır. Doldurmanız gereken form FORM belirtilmiştir.

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu Vize Dilekçesinde Ne İstenir?

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğuna yapılan vize başvurularında ülkeye yapılacak seyahatin amacının ve şartlarının ifade edildiği vize talep dilekçesi ibraz edilmelidir.  Azerbaycan Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.

Azerbaycan Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Azerbaycan Konsolosluğu’na hitaben  yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. Azerbaycan Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Azerbaycan Konsolosluğu’na hitaben, şirketinin antetli kağıdına, ticari faaliyeti, seyahat planı, amacı ve şirket pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.  Azerbaycan Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Azerbaycan Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır. 

Azerbaycan Kars Başkonsolosluk Hizmetleri Nelerdir?

Azerbaycan Başkonsolosluğu, Azerbaycan seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile T.C. İkamet İznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Azerbaycan vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekle yetkilidir. 

Azerbaycan Konsolosluğu Kars aynı zamanda Türkiye’de ikamet eden Azerbaycan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir. Türkiye’de ikamet eden Azerbaycan vatandaşları için kayıt kartoçkası düzenlenmesi; pasaport yenilenmesi; vefat durumunda naaşın sevkiyat işlemleri; gözaltı- tutuklanma ve hapsedilme durumunda elçiliğin hukuki süreci takip etmesi; Apostil ve Noter işlemleri, Evlilik Belgesi, Dirim Belgesi, Vatandaşlık İşlemleri (Doğum belgesi, Nikah Akti, Evlat Edinme Akti, Nikahın Bozulma Akti, Babalık Akti, Ölüm Akti) gibi işlemler Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu tarafından yürütülmektedir. 

Kars Azeri Başkonsolosluğu Haritada Nerededir?