Azerbaycan Konsolosluğu

Azerbaycan seyahati gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport sahibi kişiler Azerbaycan vizesine tabidirler. T.C. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahipleri, ülkeye yapacakları 90 güne kadar ikameli seyahatlerinde Azerbaycan vizesine tabi değildirler. 

Azerbaycan Devleti’nin ülkesini ziyaret edecek Umuma mahsus pasaport sahipleri için Azerbaycan Kapı Vizesi uygulaması yoktur. Sadece Azerbaycan Bakü Haydar Aliyev Havaalanı ve Gence Uluslar arası Havalimanı ve Dilucu-Sederek sınır istasyonundan giriş yapmaları halinde kapıdan 1 aylık Azerbaycan vizesi alma hakkı bulunmaktadır. Ancak Azerbaycan’a faklı sınır geçiş noktalarından geçiş yapmayı planlayan kişilerin, Azerbaycan vizesi başvurularını Türkiye’deki Azerbaycan Konsolosluklarına yapmaları gerekmektedir. Türkiye Azerbaycan temsilcilikleri olarak Ankara Azerbaycan Büyükelçiliği, İstanbul Azerbaycan Başkonsolosluğu ile Kars Azerbaycan Konsolosluğu yetkilidirler. 

Azerbaycan Konsoloslukları vize müracaatları için şahsen başvuru yapma zorunluluğu getirmemektedir. Azerbaycan Konsolosluğu, Vize Hizmet Merkezleri ile Turizm/ Seyahat Acenteleri aracılığıyla yapılan Azerbaycan vize işlem başvurularını kabul etmektedir. 

Azerbaycan Vizelerinde E-Vize Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

10 Ocak 2021 tarihinden itibaren, aralarında Türkiye'nin de yer aldığı 81 ülke vatandaşlarına yönelik olarak E-Vize uygulaması (ASAN Vize) başlatılmıştır.  E-Vizeler 3 iş günü içerisinde hazırlanmaktadır. Azerbaycan E-Vizelerin geçerlilik süreleri 30 gündür. 

Başvuru sahiplerinin pasaport süreleri minimum 6 ay olmalıdır. Pasaportlar yırtık olmamalı, pasaport üzerindeki yazılar çeşitli sebeplerle silik, okunmaz olmamalıdır.

Azerbaycan E-Vize başvurusu 3 adımdan oluşmaktadır: Başvuru, Ödeme ve Vizenin Basımı. Sözkonusu adımların doğru ve eksiksiz yapılması şarttır. Aksi halde vize verilmeyecektir.

Azerbaycan E-Vizesi bir kişi için, aile için (minimum 2, maksimum 10 kişi) ve gruplar için (minimum 10, maksimum 300 kişi için) ita edilmektedir. Müracaat esnasında vize başvuruları bilgilerinin doğrudan sisteme kaydı gerekmektedir. Vize ücreti internet üzerinden online olarak ödenmektedir. Ödeme dekontu başvuru sahibinin e-mail adresine gönderilmektedir. Olumlu sonuçlanan başvurularda, vizeler başvuru sahibinin e-mail adresine iletilmektedir.

Azerbaycan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nedir?

Azerbaycan Konsolosluğu'na vize başvurusu için Azerbaycan Vize Başvuru Formu’nun doğru ve eksiksiz olarak doldurulmasını ve ülkeye seyahat sebebini gösteren evraklarla birlikte sunulmasını talep etmektedir. Azerbaycan Konsolosluğu'na vize başvurusu öncesinde pasaportun geçerlilik süresinin kontrol edilmesi konusunda uyarıda bulunmaktadır. Azerbaycan seyahati dönüş tarihi sonrası en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olması gereken pasaportun, 10 yıldan eski olmaması gerekir. 

Azerbaycan Konsolosluğu'na yapılan vize müracaatları 5 -7 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Azerbaycan Konsolosluğu tarafından verilen Azerbaycan vizesi 30 gün ikameli giriş için verilmektedir.  

Türkiye Cumhuriyeti Devleti izni sahibi yabancı uyruklu 3. ülke vatandaşları ve Makedonya vatandaşları, Azerbaycan vize başvurularını Türkiye Azerbaycan Konsolosluklarına yapabilirler. 

Azerbaycan Vizesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Ülkeye giriş yapan ve 3 günden uzun süreli kalış planlayan turistlerin, "İkamet Yeri ve Bulunulan Adreste Kayıt Altına Alınma Kanunu” kapsamında, ülkede bulundukları ilk 3 gün içerisinde (haftasonları dâhil) ikamet ettikleri adresi, Azerbaycan Devlet Migrasiya Hizmeti veya anılan kuruma bağlı bölge idarelerine elektronik posta (qeydiyyat@migration.gov.az), normal posta yoluyla veya şahsen başvuru ile girişlerini ibraz etmeleri gerekmektedir.  

NOT Azerbaycan’a gelen yabancıların ikamet ettiği adreste kayıt altına alınmamaları durumunda, Devlet Migrasiya Hizmeti tarafından cezai yaptırımlar (para cezası ve ülkeye giriş yasağı vb.) uygulanacağı bildirilmektedir.