Azerbaycan Vizesi

Azerbaycan Devleti, 10 Ocak 2021 tarihinden itibaren bir e-vize uygulaması olan ASAN Vize uygulamasını başlatmıştır. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 81 ülke vatandaşları için geçerli olan Azerbaycan e-vize başvurusu online olarak yapılmakta ve vize başvurunuz onayladığında elektronik ortamda gönderilmektedir. Azerbaycan e-vize başvurusunda bulunabilmeniz için pasaportunuz vizenizin başlangıç tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmalıdır. Vizeniz onaylandığında 6 ay boyunca geçerli olacaktır fakat Azerbaycan’da kalabileceğiniz süre 30 günle sınırlıdır.

Azerbaycan e-vize başvurunuz tamamlandıktan sonra Azerbaycan Konsolosluğu tarafından incelenecek ve ya başvurunuz kabul edilerek vizeniz onaylanacak ya da reddedilecektir. Bu konuda karar vermek yetkisi tamamen Azerbaycan Konsolosluğu’na aittir. Azerbaycan Konsolosluğu’nun karar verme ve vizenizi onaylama / reddetme süresi 3 iş günü sürmektedir. Azerbaycan e-vize başvurunuz kabul edilirse Azerbaycan Konsolosluğu tarafından elektronik ortamda gönderilecektir. Bu durumda Azerbaycan’a seyahat edebilmeniz için e-posta olarak gönderilen ASAN vizenizden bir çıktı alarak mutlaka geçerli pasaport / seyahat belgenizin yanında taşımanız gerekmektedir.

Azerbaycan Vizesi 2021

Azerbaycan e-vize başvurusunu yapmak için öncelikle tamamen İngilizce olarak hazırlanmış online başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalı, vize ücreti ödenmeli ve vizeniz gönderildikten sonra Azerbaycan’a seyahat etmeden önce çıktısı alınmalıdır. Bir aile olarak en az 2, en çok 10 kişi veya grup olarak 10 ve 300 kişi arasında başvuru yapılabilir.  Başvuru sırasında yapılacak en ufak bir hata vizenizin onaylanmamasına sebep olabilir. Bu nedenle tüm Azerbaycan vize başvurularınız için Vize Merkezi’ndeki vize uzmanlarına danışabilirsiniz.

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Azerbaycan’a seyahat etmek için mutlaka seyahat amaçlarına uygun bir Azerbaycan vizesi almak zorundadır. Resmi (yeşil) veya hizmet (gri) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Azerbaycan vizesinden muaftır.   

Azerbaycan'a vize için yapacağınız başvurularda pasaportunuzun mutlaka vizenizin veriliş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olması ve boş sayfalarının bulunması gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzda yırtık olmamalı, pasaportunuzda bulunan yazılar herhangi bir sebeple silik ve okunamaz olmamalıdır.  

Azerbaycan e-vize sistemi aracılığı ile Azerbaycan elektronik vize başvurusunda bulunmak için seyahat tarihiniz ve başvuru tarihiniz arasında uygun bir zaman olduğuna dikkat ediniz. Azerbaycan Konsolosluğu tarafından belirlenen en erken başvuru süresi seyahat tarihinizden en fazla 6 ay öncesidir. Bu tarihten daha önce başvuru yapamazsınız, yapmaya çalıştığınızda da başvuru sistemi seyahatinize daha 6 aydan fazla bir süre olduğu için başvuru yapmanıza izin vermeyecektir. Seyahatinize 3 iş gününden daha kısa bir süre kaldıysa yine başvuru yapamayacağınızı hatırlatırız. Azerbaycan e-vize sistemi, vizenizin başlangıç tarihi olarak başvuru yaptığınız tarihten 3 iş günü sonrasını otomatik olarak belirlemektedir. Bu nedenle seyahatinize 3 iş gününden az bir zaman kaldıysa vizeniz onaylandığında seyahat tarihiniz geçmiş olacağı için lütfen daha erken başvuru yapmaya özen gösteriniz.

Azerbaycan ASAN vize almanız için uygun olmayan durumlarda Azerbaycan Konsolosluğu aracılığı ile vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için hafta içi her gün 09.00 ve 11.00 saatleri arasında Azerbaycan Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Azerbaycan Konsolosluğu’na yapacağınız vize başvurularınız ortalama 3 – 4 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır. Vizenizin daha erken çıkmasını istiyorsanız Express vize uygulamasından yararlanarak ücret farkı ödeyebilir ve vizenizin 1 iş günü içinde çıkmasını sağlayabilirsiniz. Vize ücretleri ve onaylanma süreleri başvuracağınız vize türüne göre değişiklik gösterebilir. 

Azerbaycan Konsolosluğu randevu ile başvuru kabul etmektedir. Bu nedenle lütfen konsolosluğun çalışmadığı yılbaşı, bayram, özel günler gibi tarihleri dikkat alarak başvuru yapınız. Bu gibi tarihlerde konsolosluk yoğun olabilir ve ayrıca çalışmadığı günler nedeniyle vizenizin çıkışı gecikebilir. Bu nedenle vize başvurularınızı seyahatinizden ortalama 30 gün önce yapmanızı tavsiye ederiz.

Azerbaycan üzerinden başka bir ülkeye aktarma yapacak kişilerin transit vizeye ihtiyacı olabilir. Bunun için Azerbaycan transit vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Azerbaycan transit vizesi 1 ya da 2 girişli olarak ve 30 gün geçerli olmak üzere verilmektedir. Transit vize ile Azerbaycan’da kalabileceğiniz süre en fazla 5 gündür. Havayolu, karayolu ya da demiryolu ile Azerbaycan’dan transit olarak geçebilirsiniz. Vizeniz seyahat güzergâhınıza ve Azerbaycan’a varış ve aktarma yapacağınız tarihin arasındaki süreye göre verilecektir.

Azerbaycan Vizesi için Gerekli Evraklar

Azerbaycan vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

 1. Azerbaycan vize başvuru formu
 2. Pasaport veya geçerli seyahat belgesi (başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli) ve ana sayfalarının fotokopileri
 3. Biyometrik gereklilikleri karşılayan 2 adet fotoğraf (3x4 cm)
 4. Çalışan kişilerin SGK belgesi
 5. Vukuatlı Nüfus kayıt örneği
 6. Vize ücretinin ödendiğine dair dekontlar
 7. 18 yaşından küçük, fakat pasaport sahibi olan ve ebeveyni veya yasal temsilcisi ile beraber yolculuk yapmayacak olan çocukların noter tarafından onaylanmış doğum belgeleri, ebeveynlerin veya yasal temsilcinin izni ve kimlik belgelerinin fotokopileri
 8. Bankada yeterli para bulunduğuna dair banka hesap dökümleri
 9. Öğrenci için öğrenci belgesi
 10. Şirket çalışanları için şirket, sicil gazete, imza sirküleri belgeleri
 11. Karayolu üzerinden başka ülkeler üzerinden gidilecekse o ülkelerin geçiş izni belgeleri
 12. Varsa eski pasaportların fotokopileri
 13. Ulaşım ve konaklama rezervasyonları

Azerbaycan’a karayolu ile gidilecekse dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Türkiye’den Azerbaycan’a veya Azerbaycan’dan Türkiye’ye karayolundan yapılacak yolculuklar öncesi, kullanılacak araçların mutlaka kasko ve sigorta işlemlerinin yaptırılmış olması ve gümrük vergisinin ödenmiş olması gerekmektedir. Gümrük vergisi ödenmemiş araçların Azerbaycan’dan çıkmasına izin verilmemektedir.

Azerbaycan’ı ticari olarak ziyaret etmek isteyen kişiler Azerbaycan e-vize için ticari olarak başvuru yapabilirler. Vizenizin ticari olarak almak için Azerbaycan’ı ticari kategorisine giren bir amaçla seyahat etmeniz gerekmektedir. Ticari faaliyetler Azerbaycan'da iş toplantıları yapmak, konferanslara katılmak, ticari sergilere ve fuarlara katılmak ayrıca bilim, teknoloji, eğitim, kültür ve spor alanlarındaki bilgi alışverişi yapılan etkinliklere katılmak vb. faaliyetler olarak özetlenebilir.

Azerbaycan’a iş amaçlı ve ticari olarak gidecek kişilerin genellikle alacakları vizeyle birden fazla kez Azerbaycan’a seyahat etmeleri gerektiği için Azerbaycan ticari vizesi çok girişli olarak verilebilmektedir. Alacağınız Azerbaycan ticari vizesi çok girişli ve 1 yıl boyunca geçerli olarak verilecektir. Vizenizin geçerli olduğu 1 yıllık dönem içinde dilediğiniz zaman Azerbaycan’a seyahat edebilirsiniz ancak ülkede kalış süreniz vizenizde belirtilen süreyi (90 gün veya 180 gün) aşamaz.

Azerbaycan Ticari Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

Azerbaycan ticari vize için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

 1. Azerbaycan vize başvuru formu
 2. T.C. Kimlik Kartı veya Nüfus Cüzdanı fotokopisi
 3. Vukuatlı Nüfus kayıt örneği
 4. Başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli Pasaport / Seyahat belgesi
 5. Varsa eski pasaportların fotokopileri
 6. 2 adet biyometrik fotoğraf
 7. Vize ücretinin ödendiğine dair dekontlar
 8. Bankada yeterli paranızın olduğuna dair hesap dökümleri
 9. Ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 10. Şirketin imza sirküleri.
 11. Şirket faaliyet belgesi
 12. Vergi levhasının fotokopisi.
 13. SGK’nın onay damgasının göründüğü SGK işe giriş belgesi (işyerinizdeki çalışma süreniz altı ayı doldurmadıysa, bir önceki işyerinizden de işe giriş belgenizi de almalısınız)
 14. Azerbaycan’daki firmadan alınmış davetiye
 15. Eğer masraflar davet eden firma tarafından karşılanacaksa, şirketin antetli kağıdına tüm masrafların karşılanacağına dair yazılmış ve vize başvurusu yapan kişinin Azerbaycan’da bulunacağı tarihleri de içeren bir dilekçe
 16. Vize talep dilekçesi (şirketin antetli kağıdına yazılmış ve şirketin imza sirkülerinde yetkili olan bir kişi tarafından imzalanmış olmalıdır ve imza sahibinin adı ve soyadı dilekçede yer almalıdır.
 17. Otel ve uçak bilgilerini içeren rezervasyon detayları

Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan sorunlar nedeniyle Ermenistan Cumhuriyeti vatandaşları ve Ermeni asıllı kişilerin Azerbaycan Cumhuriyeti’ne girişi yasaktır. Ayrıca 1991 yılından sonra, Dağlık Karabağ bölgesini veya Kerki, Yukarı Eskipara, Berhudarlı ve Sofululu eksklavlarını Azerbaycan Hükümeti’nden izin almadan ziyaret etmiş olan kişiler, pasaportlarında Dağlık Karabağ vizesi veya mührü bulunuyorsa ya da bu yerleri seyahat ettiklerine dair herhangi bir kanıt varsa Azerbaycan Cumhuriyeti’ne giriş yapamayacaktır. Bu kişilerin Azerbaycan’a girişi kalıcı olarak yasaklanacak ve isimleri persona non grata (istenmeyen adam) listesine eklenecektir.

Azerbaycan vizesi için başvurularınızı Azerbaycan Konsolosluğu tarafından kabul edilen uygun bir tarihte yapmanız yararınıza olacaktır. Seyahat tarihinizde 1 ay öncesi genellikle başvurunuzun sonuçlanması ve vizenizin seyahat tarihinize yetişmesi bakımından yeterli olmaktadır. Yıpranmamış, deforme olmamış ve tüm yazıları okunabilen bir pasaportla başvuru yapmanız son derece önemlidir. Böyle bir pasaportla yaptığınız başvuru kabul edilip vizeniz onaylansa bile Azerbaycan sınırında pasaportunuzu kontrol eden gümrük görevlileri ülkeye girmenize izin vermeyebilir. Vize başvurunuzla ilgili olumlu ya da olumsuz karar verecek nihai kurum yalnızca Azerbaycan Konsolosluğu’dur.

Azerbaycan Konsolosluğu, Zeytinoğlu Cad., No: 65, Akatlar Beşiktaş - İstanbul adresinde faaliyet göstermektedir. Vatandaşların başvuru yapabileceği saatler hafta içi her gün 09.00 ile 12.30 saatleri arasıdır. 15.00 ve 16.00 saatleri arasında başvuru yapan kişilere evrak iadesi yapılmaktadır. 15.00 ve 18.00 saatleri arasında ise telefonla arayarak konsolosluktan herhangi bir konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Oran, Diplomatik site, Bakü sokak No.1, Ankara adresinde bulunmaktadır. Hafta içi her gün mesai saatleri içinde randevu alabilir ya da telefonla arayarak herhangi bir konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Azerbaycan vizesi için başvuru işlemlerinize başlanmadan önce lütfen seyahat amacınızı doğru olarak belirlemiş olunuz. Azerbaycan e-vize başvurunuz için doldurulacak online formlar belirttiğiniz seyahat amacına göre doldurulacak ve tüm başvuru süreci buna göre şekil alacaktır. Başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanabilmesi için seyahat amacınıza uygun doğru vize türüne başvurulması ve vize türünüze uygun başvuru evraklarının hazırlanması son derece önemlidir. Başvuru süreciniz bittikten sonra seyahat amacınızı ve dolayısıyla vize türünüzü değiştiremezsiniz.

Vize başvurunuzu yapmadan önce Azerbaycan’a hangi yolla seyahat edeceğinize karar vermiş olmanız, bununla birlikte Azerbaycan’da konaklayacağınız oteli de seçmiş olmanız gerekmektedir. Otel / uçak rezervasyonlarınızı yaptırmış olmanız başvuru işlemleriniz açısından önemlidir. Bu bilgiler online başvuru formlarında belirtilmek zorundadır. Rezervasyon tarihlerinizi Azerbaycan ASAN vize sistemine göre belirlemeyi unutmayınız. Azerbaycan e-vizenizin başlangıç tarihi sistem tarafından otomatik olarak başvuru yaptığınız tarihin 3 iş günü sonrası olarak belirlenmektedir. Dolayısıyla lütfen rezervasyonlarınızı bu tarihe göre yapmayı unutmayınız.

Azerbaycan’a seyahat ettikten sonra 10 günden fazla kalmayı planlıyorsanız bu durumu mutlaka Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Göçmenlik Ofisi’ne bildirmek zorundasınız. Bunun için lütfen konakladığınız otel, pansiyon vb. yerlerin yönetimine veya bir evde kalıyorsanız ev sahibine ya da apartman yönetimine başvurunuz ve Azerbaycan’da 10 günden fazla süreyle kalacağınızı Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Göçmenlik Ofisi’ne bildirmelerini talep ediniz.

Azerbaycan Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Azerbaycan turistik vize başvurularında Azerbaycan Konsolosluğu'ndan randevu almak zorunlu mudur?

Türk vatandaşları Umumi Pasaporta sahip olanlar Azerbaycan Konsolosluğuna gitmeden Konsolosluğun sitesindeki online formu doldurup Asan vize (elektronik vize) alarak ülkeye giriş yapabilirler. Asan vize süresi 90 günlüktür. Ülkeye giriş yaptıktan sonra toplam 30 gün kalabilirler. Asan vize ile sadece tek giriş yapabilirsiniz. Diplomatik Pasaport, Yeşil pasaport (Hususi Pasaport) ve Hizmet Pasaportu sahipleri vizeden muaftır. Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’nda vize alınabiliyor. Karayolu ile ülkeye giriş yapacakların mutlaka vize almaları gerekmektedir. Azerbaycan Konsolosluğu'na şahsen başvuru yaparak daAzerbaycan vizesini alabilirsiniz.

 • Azerbaycan vize başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?

Elektronik vizesi ile ülkeye giriş yapabilen Umumi Pasaport sahipleri Azerbaycan vizesini almak için direkt konsolosluğa şahsen başvuru yapmalarına gerek olmadan Konsolosluğun sitesinden alabilirler.

 • Azerbaycan turistik vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?

Azerbaycan vizesini Konsolosluğa giderek almak istiyorsanız mutlaka şahsen başvuru yapmak zorundasınız. Azerbaycan Konsolosluğunda başvuru sırasında parmak izi alınmaz. Umumi pasaport sahipleri Konsolosluğa gelmeden elektronik vize aldıklarından dolayı parmak izi vermeleri gerekmemektedir.

 • Azerbaycan turistik vizesi kaç günde çıkar?

Azerbaycan Konsolosluğuna yapılan Azerbaycan Turistik vize başvuruları herhangi bir eksik evrak bulunmadığı ve ek evrak talep edilmediği sürece 2-3 iş gününde sonuçlanmaktadır. Konsolosluk Pasaport teslimini hafta içi 15:00-16:00 saatleri arasında yapmaktadır. Azerbaycan Asan vize ise 3 iş gününde sonuçlanır. Eğer hızlı çıkmasını istiyorsanız ekstra ödeme yaparak 4 saat içinde Asan vizenizi alabilirsiniz.

 • Azerbaycan vize başvurumu İzmir’den, Mersin’den veya Ankara’dan gerçekleştirebilir miyim? İkamet edilen yerle başvuru yapacağım yer değişiklik gösterir mi?

Azerbaycan vize başvuruları Türkiye içinde İstanbul Başkonsolosluğu’nda, Ankara Büyükelçiliğinde ve Kars Başkonsolosluğu’nda şahsen başvuruya giderek yapılabilirsiniz.

 • VIP Başvuru ile Azerbaycan vize işlemlerini hızlandırabilir miyim?

Azerbaycan vize ASAN vize işlemlerinde ekstra 50 $ ücret ödeyerek hızlandırma yapılabilmektedir.

 • Azerbaycan turistik vize başvurumu seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım?

Azerbaycan turistik vize başvurunuzu konsolosluğa yapacaksanız en az 1 hafta- 10 gün öncesinden olması vizenin seyahat tarihinize rahatlıkla yetişmesini sağlayacaktır. Azerbaycan konsolosluk sitesine girip aldığınız Elektronik vize ile 3 iş günü içinde vizenizi alabilirsiniz.

 • Azerbaycan turistik vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

Başvuru sahibinin pasaportunun veya diğer seyahat belgesinin son kullanma tarihi, e-Vize son kullanma tarihinden en az 6 ay önce olmalıdır.

 • Azerbaycan turistik vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğü zaman Konsolosluk ret verebilir mi?

Azerbaycan turistik vize başvurularında Otel rezervasyonunuz kontrol edilmez fakat Azerbaycan’a giriş yaptıktan sonra 3 gün içinde  konaklayacağınız oteli ,evi Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Göçmenlik Ofisi’ne bildirmeniz gerekmektedir. Eğer bir evde kalıyorsanız ev sahibinden yardım isteyebilir ya da apartman yönetimine kaydınızı yaptırması için yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

 • Azerbaycan vize işlemlerinde isim ve soyadı değişikliğinde eski isim ve soyadımın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim?

Azerbaycan vizenizi alabilmek için evlilik cüzdanınızı ya da boşanma ilamını koyarak isim değişikliği sebebini belgelediğiniz taktirde eski soyadınızın bulunan pasaportunuzu kullanabilirsiniz.

 • Azerbaycan turistik vize ücreti nedir? Kimlerden vize ücreti alınmaz?

Azerbaycan elektronik vize başvurusu yapanlar ücret ödemeden konsolosluğun sitesindeki formu doldurarak ve 23 dolar ödeyerek Azerbaycan vizelerini alabilirler. Konsolosluğa başvuru yapmak isteyenler vize harç bedeli ödemezler. Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’nda kapı vizesi almak isteyenler 10 dolara vizelerini alabilmektedir.

 • Azerbaycan vize başvurumu daha kolay ve hızlı nasıl yapabilirim?

Azerbaycan vizesinin sonucu Konsolosluğun yoğunluğuna göre uzayabilir. Azerbaycan vizesini Konsolosluğun sitesinden ekstra 50$ ödeyerek 4 saat içinde alabilirsiniz.

 •  Konsolosluk hangi durumlarda vize mülakatına çağırır?

Azerbaycan Konsolosluğu'na başvuru sahibi şahsen çağrılmaktadır bu sebeple mülakat da aynı gün yapmaktadır.

 • AB vatandaşı ile evli olanlar Azerbaycan'a nasıl vize alır?

Avrupa birliği vatandaşları ile evli olanlar için farklı bir uygulama bulunmamaktadır.

 • Vizeyi doğru kullanmak ne demektir?

Azerbaycan vizemdeki sürem bitti ama 1 gün daha kalayım gibi durumlar sonraki vize alımınızda zorluklar yaşamınıza neden olur. Vizenin süresini Azerbaycan’a gittiğinizde uzatmak mümkün değildir. Azerbaycan da 3 günden fazla kalacaksanız kaldığınız yeri mutlaka Göçmenlik Ofisi’ne bildirmeniz gerekmektedir. Yoksa çıkışta sizden ceza ödemenizi isteyeceklerdir.

 • Azerbaycan vizesini çok girişli ve uzun süreli almak için ne yapmalıyım?

Azerbaycan elektronik vizesi tek girişli 30 gün sürelidir. Daha fazla kalabilmek için mutlaka Azerbaycan Konsolosluğu'na başvuru yapmanız gerekmektedir.

 • Azerbaycan Konsolosluğu'nun vize departmanından vize alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Azerbaycan Vizenizi aldığınızda giriş çıkış tarihlerinizin doğru olup olmadığını , kalış sürenizi kapsayıp kapsamadığını kontrol etmelisiniz. Vizede yazan isminizi ve pasaport numaranızı da mutlaka kontrol etmenizde fayda vardır. Eğer yanlışlık var ise hemen Azerbaycan Konsolosluğu ile irtibata geçip gerekli düzeltmeleri yaptırmanız gerekmektedir. Vizeyi almış olmak sınırdan içeri girebileceğiniz anlamına gelmez gümrük memurları vizeniz olsa bile ülkeye girişinizi uygun bulmayabilirler.

 • Azerbaycan sınırından ülkeye giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Azerbaycan gümrüğünde problem yaşamamak için vize tarihlerinizi kontrol etmenizde fayda vardır.

 • Azerbaycan Konsolosluğundan vize reddi aldım. İtiraz hakkım var mıdır? Tekrar ne zaman başvuru yapabilirim?

Azerbaycan vize başvurunuz red oldu ise itiraz hakkınız bulunmamaktadır. Azerbaycan konsolosluğundan vize reddi aldığınızda bunun sebebi ne ise ortadan kaldırdıktan sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 • Vize reddi alırsam ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?

Azerbaycan Konsolosluğu'nda işlemlerin gerçekleşmesi için ödenen ücretin geri iadesi yapılmamaktadır.

 • 18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakat name çıkarması gerekiyor mu?

Anne ve baba birlikte gidiyor ise muvafakat name çıkarmanıza gerek yoktur. Anne ya da Baba dan herhangi biriyle yolculuk ediyorsa gelmeyen ebeveyn noterden muvafakat name vermek zorundadır.

 • İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?

Çalışmayan kişilerin mutlaka 1. Derece akrabası (Anne, baba ya da kardeşi) sponsor olmak zorundadır.

 • Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul olur mu?

Azerbaycan konsolosluğuna başvurunuzun olumlu olması için evraklarınız eksiksiz olmalı ve gelirinizi beyan eden evraklarınızı eksiksiz sunmalısınız.

 • Boşanma sebebiyle soyadım değişti ama evliyken aldığım pasaportu kullanmaya devam edebilir miyim?

Seyahatiniz yakın tarihte ise kullanabilirsiniz boşanma ilamınızın da İngilizce tercümesi ile başvuru yapabilirsiniz. Sonraki Vize alımlarınızda ve gümrükten geçerken sorun yaşamamak adına en kısa zamanda pasaportunuzu değiştirmelisiniz.

 • Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi?

Azerbaycan Konsolosluğuna başvurular şahsen yapıldığı için başvuru yapan kişiye pasaport teslim edilmektedir.

 • Geçerli Azerbaycan vizemin olduğu pasaportumu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi?

Azerbaycan için vizesi olan Pasaportunuz kayboldu ise yeni pasaport ve yeni vize almanız gerekir kaybolan pasaporttaki vize geçersiz olur.

 • Vize reddi durumunda, vize randevusunda verdiğim parmak izinin geçerliliği devam eder mi?

Azerbaycan konsolosluğu red ya da onay vermiş olsa bile bir sonraki başvuru da  yine şahsen başvuru yapmak ve tekrar parmak izi vermek  zorundadır.

 • Azerbaycan vizesiyle başka hangi ülkelere seyahat edebilirim?

Azerbaycan vizesiyle sadece Azerbaycan ‘a giriş yapabilirsiniz.   

 • Azerbaycan için vize işlemlerinde yaş sınırlaması var mıdır?

Azerbaycan vize işlemlerinde yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Eğer yolculuk yapacak kişi çok yaşlı ise yolculuk yapabilir diye doktor raporu talep edebilir.

 • Azerbaycan'a girişlere kapıda vizede alınabilir mi?

Azerbaycan vizesikapıda alınamaz.

 • Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. Azerbaycan Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. Azerbaycankonsoloslugu.net web sitesinin, Azerbaycan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız.  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.